Max. 8 x 50 mm² och 2 x 70 mm² Cu
AM4-potentialutjämnarskenan är avsedd att förbinda olika jordningsledare i byggnader. AM4 är utrustad med 10 st skruvterminaler varav två tar emot ledningar upp till 70 mm² och resten tar emot ledningar upp till 50 mm². Skenan är tillverkad av förtennad kopparlegering, försedd med galvaniserade skruvar och isolerande förhöjningsdelar av krypströmsresistant plast. Avsedd att installeras genom hål (Ø 6,0 mm) i förhöjningsdelarna till installationsmediet. Ledningens skalningnslängd är 15 mm. Terminalskruvarna har Hex 5-huvud och deras åtdragningsmoment är 10,0 Nm.
Produktidentifierare
SKU: 2TKA110004G1
EAN: 6410019130959
E-nummer: 0681002
GTIN: 6410019130959
MPN: AM4
ETIM Group
Specifikationer
| Bredd | 16 mm |
| Höjd | 173 mm |
| Längd | 37.000 mm |
| Isolator | ja |
| Klämmans yta | Obehandlad |
| Konstruktionstyp | - |
| Material klämma | Syrafast stål 316 (V4A) |
| Modell/Utförande | Utan täckhylsa |