Potentialutjämningsskena
AM5-potentialutjämnarskenan är avsedd att förbinda olika jordningsledare i byggnader. AM5 är utrustad med 5 st skruvterminaler som tar emot ledningar upp till 50 mm². Skenan är tillverkad av förtennad kopparlegering, försedd med galvaniserade skruvar och isolerande förhöjningsdelar av krypströmsresistant plast. Avsedd att installeras genom hål (Ø 6,0 mm) i förhöjningsdelarna till installationsmediet. Ledningens skalningslängd är 15 mm. Terminalskruvarna har Hex 5-huvud och deras åtdragningsmoment är 10,0 Nm.
Produktidentifierare
SKU: 2TKA110005G1
EAN: 6410019130966
E-nummer: 0681004
GTIN: 6410019130966
MPN: AM5
ETIM Group
Specifikationer
| Bredd | 16 mm |
| Höjd | 98 mm |
| Längd | 40.00 mm |
| Isolator | ja |
| Klämmans yta | Obehandlad |
| Konstruktionstyp | - |
| Material klämma | Syrafast stål 316 (V4A) |
| Modell/Utförande | Utan täckhylsa |